Kiedy szkolić pracowników samodzielnie, a kiedy zlecać szkolenia na zewnątrz?
W dzisiejszych czasach szkolenia pracowników są nieodłącznym elementem działania każdej firmy. Pracownicy, którzy stale rozwijają swoje umiejętności, są ogromną wartością dla firmy. Zwykle są bardziej zmotywowani i lojalni wobec pracodawcy. Można więc wywnioskować, że warto szkolić. Jednak tu pojawia się pytanie, czy firmy powinny szkolić pracowników samodzielnie, czy też zlecać szkolenia na zewnątrz?
Samorozwój to proces kształcenia, w którym pracownicy uczą się nowych umiejętności i zdobywają wiedzę na własną rękę, zwykle z wykorzystaniem materiałów dostępnych w internecie lub w wewnętrznych zasobach firmy. Wzięcie odpowiedzialności za rozwój kompetencji przez samych pracowników zapewnia elastyczność czasową, oszczędność kosztów oraz wysoką efektywność procesu nauki – pracownik uczy się tego, czego rzeczywiście potrzebuje, a to przyczynia się do osiągania lepszych wyników przez organizację.
Rozwój kompetencji wewnątrz organizacji mogą również wspierać osoby, będące jej pracownikami. Wewnętrzni eksperci mogą podjąć się roli mentora lub coacha dla młodszych lub mniej doświadczonych pracowników. Mogą oni dzielić się swoimi doświadczeniem i wskazywać błędy, które sami popełnili, aby inni pracownicy mogli ich uniknąć. Firmowi specjaliści mogą projektować, organizować i prowadzić programy szkoleniowe oraz rozwojowe w zakresie, w którym są ekspertami. Ich wiedza w połączeniu z doświadczeniem i możliwością odnoszenia tej wiedzy do praktyki organizacji, jest niezastąpiona.
Pracownicy mogą również pełnić rolę ambasadorów kultury organizacyjnej promującej ciągłe doskonalenie i rozwój. Mogą oni inspirować innych, kierując ich uwagę na wartość nieustannego rozwoju i doskonalenia umiejętności. Wewnętrzni eksperci mogą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem poprzez wewnętrzne szkolenia, webinaria, artykuły lub firmowe fora dyskusyjne.
Oczywiście zasoby wewnętrzne są ograniczone, co szybko daje się zauważyć zwłaszcza teraz, kiedy tempo zmian zachodzących w bliższym i dalszym otoczeniu organizacji jest ogromne. Zmian technologicznych, gospodarczych, politycznych, społecznych, rynkowych jest tak dużo, że rozsądnie jest wesprzeć się dobrymi praktykami innych organizacji, a także wiedzą ekspercką spoza firmy, która często oparta jest o wnioski wyciągnięte z badań naukowych.
W tej chwili rynek szkoleń oferuje specjalistyczne treningi, w każdym możliwym obszarze. Firmy szkoleniowe szybko aktualizują swoją ofertę. Dbają o wysoką jakość merytoryczną i metodyczną. Są w stanie odpowiedzieć na indywidualne wymagania każdej organizacji. Dobierają tematykę, poziom zaawansowania oraz formę do potrzeb organizacji i jej pracowników.
Ostatecznie, odpowiedź na pytanie, kiedy firmy powinny szkolić pracowników samodzielnie, a kiedy zlecać szkolenia na zewnątrz, zależy od wielu czynników, takich jak tematyka szkolenia, potrzeby firmy i możliwości finansowe. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest połączenie obu możliwości. Wewnętrzne szkolenia są szczególnie zasadne do przekazywania podstawowej wiedzy o organizacji, jej standardach, wartościach i zasadach, natomiast szkolenia zewnętrzne są idealnym rozwiązaniem w przypadku kiedy trzeba szybko pozyskać wiedzę i umiejętności, z których firma do tej pory nie korzystała, a które są niezbędne do utrzymania przyjętego kierunku działań, w obliczu zachodzących dynamicznie zmian.
Szkolenie pracowników jest niezbędne w każdej firmie, aby mogła ona utrzymać odpowiedni poziom konkurencyjności na rynku. Decyzja, czy szkolić pracowników samodzielnie, czy też zlecać szkolenia na zewnątrz, powinna być podejmowana indywidualnie przez każdą firmę, z uwzględnieniem specyfiki jej działalności oraz potrzeb pracowników. Warto przy tym pamiętać, że szkolenia to nie tylko koszt wyrażony w czasie i pieniądzu, ale przede wszystkim inwestycja, która bezpośrednio przekłada się na zwiększenie motywacji, lojalności wobec firmy, trafność podejmowanych decyzji i efektywność pracy. Taka inwestycja przyczynia się do zwielokrotnienia dostępnego czasu i zasobów finansowych w krótkiej, średniej i dłuższej perspektywie.